Ś.p. Marian Matysiak 

Prezes prezesów  

Marian Matysiak urodził się 26 lipca 1946 roku
w Niemojewcu. Ukończył Szkołę Podstawową
w Czarnymlesie oraz  Liceum Ogólnokształcące
nr 1 w Ostrowie. W 1986 roku ukończył naukę
w Akademii Nauk Społecznych w Warszawie,
uzyskując tytuł magistra nauk politycznych.

Był nauczycielem wychowania fizycznego i wiedzy     o społeczeństwie w szkołach podstawowych            w Łąkocinach, Strzyżewie i Wysocku Wielkim.

Od najmłodszych lat pasjonował się sportem. Jako 20-letni chłopak wstąpił do LZS Orzeł Wysocko Wielkie. W klubie tym pełnił funkcję skarbnika i sekretarza. W latach 1966-1972 był zawodnikiem sekcji piłki nożnej oraz turystyki rowerowej.

1 grudnia 1975 roku wraz ze swoimi kolegami założył Terenowy Klub Olimpijczyka w Wysocku Wielkim. Na początku pełnił funkcję sekretarza, a od 13 stycznia 1978 roku został prezesem. Funkcję tą pełnił przez ponad 31 lat, aż do swojej śmierci.

To właśnie dzięki niemu w głównej mierze Terenowy Klub Olimpijczyka stał się najlepszym tego typu klubem w Polsce, czego potwierdzeniem jest przyznany przez PKOL w 2000 roku Certyfikat nr 1 Klubu Olimpijczyka. Do niewielkiego Wysocka Wielkie zaczęły przyjeżdżać wielkie gwiazdy sportu. W ciągu prawie 35 lat klubowej działalności w Wysocku Wielkim gościło ponad 200 osób związanych w różny sposób ze sportem polskim jak i lokalnym. Byli znakomici sportowcy na czele z: Ireną Szewińska, Wojciechem Fortuną, Jerzy Szczakielem, Wojciechem Fibakiem, Szymonem Kołeckim, Jerzym Kulejem, Waldemarem Marszałkiem, Lechem Piaseckim, czy też Ryszardem Szurkowskim; świetni trenerzy: Jerzy Engel,  Jan Mulak, Wojciech Łazarek; a także wybitni dziennikarze: Bogdan Chruścicki, Stanisław Garczarczyk, Andrzej Janisz, Marek Rudziński, Maciej Petruczenko, Włodzimierz Szaranowicz, Henryk Urbaś, Tomasz Zimoch.

Marian Matysiak
Marian Matysiak i Wojciech Fortuna

Marian i Zenon
Marian Matysiak i Zenon Licznerski

W małym Wysocku Wielkim nigdy nie było wielkich pieniędzy na sport. Prezes Marian Matysiak potrafił jednak zorganizować wiele wielkich imprez sportowych, w których propagowano ideę ruchu olimpijskiego. Oprócz spotkań z ludźmi sportu były olimpijskie bale, mistrzostwa kibiców sportowych, sztafeta olimpijska czy też Memoriał Bożeny Kurek w tenisie stołowym i Memoriał Teodora Anioły w piłce nożnej.

Choć Marian Matysiak był tylko na dwóch Igrzyskach Olimpijskich to jednak za jego sprawą w klubie powstało także prawdziwe muzeum pamiątek olimpijskich.

Marian Matysiak wielokrotnie był nagradzany za swoją społeczną pracę. Ten prawdziwy i wybitny sportowy pasjonat został wyróżniony tytułem Sportowej Indywidualności Roku w plebiscycie Polskiego Radia w 1985 roku, Ostrowianiem Roku 1996. Poza tym Marian Matysiak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżnieniem Fair Play PKOL-u oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Także przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge w specjalnym dyplomie podziękował Marianowi Matysiakowi za jego wielkie zasługi dla ruchu olimpijskiego.

Śmiało można powiedzieć, że Marian Matysiak był współczesnym baronem Pierre de Coubertin, gdyż swoją olimpijską pasją potrafił skutecznie zarażać inne osoby. Po raz pierwszy Mariana Matysiaka spotkałem 15 lat temu. Już wówczas jak młody chłopak szybko zorientowałem się, że jest on wspaniałym człowiekiem i wielkim pasjonatem sportu jakich w naszym powiecie jest niewielu. Przez ten okres czasu moja współpraca z Prezesem układała się doskonale.

Pomimo ciężkiej choroby prezes do końca aktywnie uczestniczył w działalności Terenowego Klubu Olimpijczyka, któremu poświęcił ponad swojego życia.
Prezes Marian Matysiak miał jeszcze wiele planów i marzeń, których jednak nie zdążył zrealizować. Odszedł od nas 20 lutego 2009 roku w wieku 63 lat.
Polska rodzina olimpijska poniosła wielką stratę.
Na początku 2010 roku Członkowie Klubu postanowili uczcić pamięć prezesa i od 4 stycznia tego roku klub nosi nazwę Terenowy Klub Olimpijczyka imienia Mariana Matysiaka w Wysocku Wielkim.
Piotr Musieł

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
     
 

Copyright© 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster Paweł Musieł

 

 
Nowoczesne rowery wtp 2013 w super cenach!
Solidne częsci rowerowe tylko sprawdzonej firmy octane one.
Nowa oferta rowerów ns bikes 2013 tylko teraz.